[ Kap-forside ] [ Onsdags kapsejlads ] [ Juelsminde Cup ] [ Samsø Rundt] [ Adventure sejladserne ] [ Torsdags Tursejladser ] Kapsejlads
   
Nederst kan du se klubbens tilbud til dig i sejlsæsonen.

Kapsejladser i Juelsminde 2021

   

 
 

Onsdags-kapsejlerne 2021

Invitation
Program og kalender
Mærker- og oversigt over bøjer
Banerne
Startproceduren
Sejladsbestemmelser
Tilmelding her eller på kapsejlads.nu

Kaffelisten og Proviantlisten
Resultater: kapsejlads.nu


Vil du på mail-listen for kapsejlads og onsdagssejlads?
Så meld dig med navn og mailadr. på kap@juelsmindesejlklub.dk

 


 

Hele kap-programmet for sæson 2021


21. maj:
Juelsminde Cup
28. - 30. juni: Palby Fyn Cup
19. juni:
Njordsejladsen
20. - 21. august:
Samsø Rundt
28. august Endelave Rundt?
10. august - 12. august: DH-DM
19. september: Bymesterskabet
xx. september: Snaptun Cup
 

 

   
   

 

05. juni: Juelsminde Cup

19. juni: Njordsejladsen

20. - 21. august: Samsø Rundt

10. - 12. september: DH-DM

19. september: Bymesterskab

   

 

Kapsejladsudvalget:

Mail: kap@juelsmindesejlklub.dk
Mobil: 4037 7172 til formanden

Allan Jensen - Formand
Erik Nielsen
Thomas Hannibal
Kenn Nielsen
Lars Lerche
Lene Holm
Morten Pedersen
Peter Vinkel

 

Bureau:

Bjarne Pedersen
Kaare Stuhr


 

 

 

Udvalgets ansvarsområder:

Bureau: Bjarne Pedersen og Kaare Stuhr
Kapsejladser onsdage
: Dommere, protestkomite, baner og regler: Bureau og Allan Jensen
Torsdagssejladser:
Erik Nielsen
Resultater:
Udregning og formidling: Lars Lerche, Thomas Hannibal og Allan Jensen
Sejladsbestemmelser: Thomas Hannibal og udvalg
Materiel: Ansvar for udlån af rigmålere, VHFradioer mv.: Morten Pedersen
Forplejning: Sørge for kaffelisten, øl, vand og forplejning til møder: Lene Holm
Sponsor og præmie-område: Vakant/ ledig - udvalgets formand
Samarbejde internt og eksternt, kommunikation: Allan Jensen
Bestyrelseskontakt: Lene Holm
Bugtmøder: Kenn Nielsen og Morten Pedersen
DH-DM udvalg: Lene Holm, Lars Lerche, Kenn Nielsen, Peter Vinkel og Allan Jensen

Ansvar for stævner:

Juelsminde cup: Peter Vinkel og Erik Rasmussen
Njordsejladsen: Kenn Nielsen og Morten Pedersen
Samsø Rundt: Allan Jensen og Morten Pedersen
Bymesterskab: Lene Holm og Lena Schulte
DH-DM:
Kenn Nielsen, Lene Holm, Lars Lerche, Peter Vinkel og Allan Jensen
Distance-sejladserne: Allan Jensen og udvalg