| Info | Ungdom | Kapsejlads | Piger | Surfer | Roer | Kajak | Booking | Sejlerskolen | Kalender | Klubliv |
   Forside | Om skolen | Lær at sejle med sejl | Duelighedsprøven | Yachtskipper 1+3 | VHF | Motor | Links | Tilmelding |

 
Relevante links til brug i undervisningen  
   
Relevante app`s til sejlads
Nav Lights and Shapes - App til Ipad
https://play.google.com/store/apps/details?id=stuart.test.com&feature=se...
Youtube film om: Nav Lights and Shapes til Ipad
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ARUmqfAlVxE

Keep Sailing 2 - en log og spore app
Havnelods - beskrivelse af de enkelte havne
SejlSikkert - kort med vejr og strøm, men uden bøjer m.v.
Tursejler -
oversigt over turbøjer, beregnet til sikker fortøjning

Trygfonden
http://www.respektforvand.dk/SejlSikkert/Laer-at-sejle/Skibslys-og-dagsignaler/uden-manoevreevne

Benyttes ikke i denne undervisning, men er fantastisk som supplement
Lærebog fra Duelighedsklubben - koster et gebyr til Duelighedsklubben.

Skipperlisten fra Duelighedsklubben
Duelighedsklubben - Se under Test i menuen til venstre. - God, når I mener at have check på det meste?

Vejrudsigter
DMI: http://www.dmi.dk/vejr/ . Har specielle apps til Iphones, Ipads osv.
Forsvarets Center for Operativ Oceanografi: https://ifm.fcoo.dk/index.asp
Norsk: http://www.yr.no/
Windfinder: http://www.windfinder.com/ Speciel side til forskellige vindsport, har apps til stort set alle gadgets.
PassageWeather: http://passageweather.com/

Navigationsprogrammer - elektroniske
De forskellige apps er normalt gratis, men du skal forvente betaling til søkortene - forvent lidt under kr. 200.- for f.eks kort over DK.
Isailor: http://isailor.us/ Meget anvendelig til brug for fritidssejlere.
Navionics: http://www.navionics.com/en/mobile-pc-app Meget anvendelig til brug for fritidssejlere.

Expedition: http://www.expeditionmarine.com/sales.htm
Den professionelle version, benyttes af Vestas og de andre jordomsejlere.
Dyr, koster ca. $1300- for softwaren uden kort.
Men er et fantastisk værktøj, kan bruge bådens lay-lines, polardiagram, vejrkort m.v.

Open Source - gratis programmer udviklet af brugerne!
Open cpn: http://opencpn.org/ocpn/ . Et komplet navigationsprogram, som også indbefatter brugen af AIS (en slags radar som ser andre skibe, hvis de har AIS)
Både som app og til pc.
Brug god tid på opsætning og indstillinger i programmet - så kører det perfekt.
Søkortene er ikke inkluderet, dem skal du hente eller købe på anden måde.

Grib filer - er vejrfiler, som blandt andet er velegnet til Open cpn, se lige ovenfor.
Grib.us: http://www.grib.us/ :
Du skal registrere dig for at kunne downloade selve programmet.
Husk dine koder, de skal bruges, når du downloader de aktuelle vejrfiler, som kan indsættes i Open cpn.
Opret også din egen mappe til de downloadede vejrfiler.
Grib-vejrfilerne kan indsættes i Open cpn - så kan du se vindretning og vindhastighed i dit elektroniske søkort.
Er måske de fleste langturssejleres foretrukne navigation?

Websider
Min båd: http://minbaad.dk/sejl/ Nyheder om sejlsport

Bådmagasiner
Bådmagasinet - DK / www.baadmagasinet.dk
Bådnyt - DK / www.baadnyt.dk
Båtnytt - SE / www.batnytt.se
Cruising World - US / www.cruisingworld.com
Die Yacht - DE / www.yacht.de
Fare Vela - IT / www.farevela.it
Multihulls Magazine - FR / www.multihullsmag.com
Multihulls World - FR / www.multihulls-world.com
Palstek - DE / www.palstek.de
Practical Boat Owner – GB / www.pbo.co.uk
Sail Magazine - US / www.sailmagazine.com
Segeln - DE / www.segeln-magazin.de
Segler-Zeitung - DE / www.segler-zeitung.de
Seilas - NO / www.seilas.no
Seilmagasinet - NO / www.seilmagasinet.no
Voiles - FR / www.voilesnews.fr
Voiles et Voiliers - FR / www.voilesetvoiliers.com
Yachting Monthly - GB / www.yachtingmonthly.com
Yachting World - US / www.yachting-world.com
Yacht Revue - AT / www.yachtrevue.at

 

 
 
 
 
 
AJ